Šťastná žena s těhotenským testem

Od funkční neplodnosti k prvnímu početí díky metodě Ludmily Mojžíšové

Věnováno Vendulce Johanes – úžasné fyzioterapeutce a jejímu citlivému přístupu ke každé z nás, která se s tímto “problémem” potýkáme.

Ráda bych dala naději dalším mnoha ženám, které se snaží opakovaně a neúspěšně o miminko. I já jsem byla mezi ženami, které se o něj snažily, ale dvě čárky na testu se ne a ne objevit. Bylo to, jako kdyby každý test tuto variantu ani nenabízel…

Článek píšu po vlastní zkušenosti s funkční neplodností, kterou jsem zjistila kvůli velmi bolestivé menstruaci, se kterou jsem se potýkala vždy, když jsem z nějakého důvodu vysadila hormonální antikoncepci. 

Bolest byla opravdu neúnosná, Ibalgin nezabíral a já byla vždycky 2–3 dny doslova “vyřazená z provozu”. 

“Normální menstruace nebolí…”

Slyšela jsem od neznámé ženy (V.J.) na internetu. V té chvíli jsem přemýšlela, co znamená normální a jak moc má nebo nemá tento proces fyzicky bolet. Má bolest nebyla pouze fyzická, ale často i psychická.

Před dvěma lety, když jsem se poprvé rozhodla, že chci miminko, jsem otevřela znovu internet a začala hledat důvod své bolestivé menstruace. Je důležité zmínit, že týden předtím jsem navštívila v nedalekém městě na Vysočině fyzioterapeutku, která mě odzbrojila otázkou, jak dlouho jsem po porodu.

“Nemám děti,” slyšela z mých úst. Trochu jí to překvapilo, stejně jako mě její odpověď. “Máte špatné postavení pánve a břišní svaly jako po porodu.” 

“Aha…”. Dostala jsem instrukce, sadu cviků a odjela domů. 

Týden poté, jak jsem zmínila výše, jsem hledala informace ke svému problému. Když jsem našla odpověď, málem jsem se rozplakala – funkční neplodnost, špatné postavení pánve atd. To určitě nemůže být pravda! Hledala jsem dál, čekajíc, že najdu “lepší odpověď”.

Našla jsem fyzioterapeutku Vendulu Johanes z Olomouce, která se specializuje přesně na tento typ potíží a pořádala v Praze seminář. Hned jsem jí kontaktovala. 

Její e–mailová adresa mi vyskočila vzápětí, co jsem napsala její jméno – aha, jak to? Zjistila jsem, že tuto ženu jsem vyhledala již v minulosti, pár let zpět. E–maily, které jsme si tenkrát vyměnily, mi nic moc neříkaly – úplně jsem na to zapomněla.

Pak mi to došlo – jednou jsem byla na srovnání obratlů u staršího pána v důchodu, který mi řekl, že až budu chtít miminko, nepůjde to. Jasně, že jsem mu tenkrát nevěřila – přece mě tu nikdo nebude poučovat. Ano, tak bláhová jsem byla… Jen pro představu, bylo mi asi kolem 20 let. 

Andělská duše jménem Vendulka Johanes 

Ale teď k tomu zázraku a andělské duši jménem Vendulka Johanes, která mi vstoupila do života. Pár měsíců jsem čekala, než se zrealizuje seminář, pak přišel Covid–19 a posunul ho o další 2 měsíce, a poté byl dokonce zrušen. Byla jsem zoufalá… Pak jsem Vendulce napsala, že bych ráda online konzultaci, jak mám doma cvičit.

Po několika měsících jsem tedy konečně chytila příležitost za “karimatku” a díky Vendulce začala cvičit. První měsíc cvičení přinesl obrovskou úlevu při menstruaci, která mě již nebolela. Jásala jsem radostí a těšila se i na očekávané miminko, které mohlo za 3–4 měsíce cvičení přijít. Po roce neúspěšného snažení to pro mě byla příjemná naděje, že to konečně vyjde. 

Pak ale nastaly nečekané zvraty v podobě rozchodu s tehdejším partnerem a pauzy se cvičením. Bolestivá menstruace se pomalu, ale jistě vracela zpět. 

Nový začátek 

Po pár měsících mi do života vstoupil muž, který je nyní mým současným partnerem. Chvíli na to jsem začala opět cvičit, abychom mohli mít námi vytoužené miminko. A víte co? Po měsíci a půl cvičení jsem opravdu otěhotněla!

Rozbrečela jsem se radostí a běhala po domě jako šílená. Neuvěřitelná a nepopsatelná radost zaplavila můj i partnerův život. Bohužel tento příběh neměl pozitivní konec.

Hned druhý den jsem začala krvácet a mimoděložně uložené embryo potratila. Moje tělo trpělo daleko víc než při jakékoliv bolestivé menstruaci, které jsem doposud zažila.

Nikdy mi nebylo tak moc špatně, jako týden, kdy se moje tělo po potratu čistilo. V slzách bolesti jsem ležela v posteli a přála si, ať už to skončí. O mé zkušenosti s potratem ze září 2021 si můžete přečíst v tomto článku >>

Na všem špatném je i něco dobrého

Možná si říkáte, jak moc hrozné to bylo. Ano, to nepopírám, protože mi bylo opravdu zle, ale psychicky mi je dobře. Cítím vnitřní klid a naději, že jsem “plodná”, mohu mít miminko a stačí k tomu “tak málo” – pravidelně cvičit, odpočívat, zdravě jíst a věřit(!), že si nás dušička najde. 

Vzpomínám si, jak jsem při každém cvičení koukala bezradně do zdi a v hlavě se mi míjely myšlenky, jestli to vyjde, jestli budu mít někdy miminko a jestli mám naději na to být mámou. Teď to prostě přijít nemělo a vesmír mi chtěl poslat zprávu, abych se nad tím netrápila a přestala se utápět ve svých myšlenkách.

Co si budeme povídat, mnoha párům se stává, že jakmile na početí pořád myslí, miminko prostě nepřichází. Je potřeba na to přestat myslet a nestresovat se tím. “Do postele chodíme spát nebo si to užít spolu navzájem. Ne za účelem plodit tam děti” – říká s úsměvem můj gynekolog. :–)  

Jsem šťastná za to, že mi vesmír dal tuhle zprávu a svému tělu za to, že potratilo mimoděložně uhnízděné embryo, protože jestli by mě něco opravdu srazilo na kolena, tak by to byl potrat formou zákroku a odebrání vaječníku. A tohle prostě nechcete zažít při prvním početí. 

Velkou oporou mi byl můj partner

Vždycky jsem se bála, že kdyby se mi něco takového stalo, můj partner mě nepochopí. Petr se o mě ale postaral, když mi bylo nejhůř. Dovezl mě v bolestech do nemocnice, obstaral nezbytná vyšetření a ležel se mnou pod peřinou, když se mnou mávaly “těhotenské nevolnosti”.

Sdílení zkušeností od jiných žen

Neuvěřitelné, kolik žen si prošlo nebo prochází v mém okolí tím samým. Kdybych svůj příběh nesdílela formou článku o vlastním potratu a mých dvou andělech, nejspíš bych ležela psychicky zraněná doma a myslela si, že moje tělo selhalo.

Po zveřejnění článku mi ještě týden po tom psaly ženy, který si tím také prošly. Cítila jsem neuvěřitelnou úlevu, sounáležitost a pochopení ze strany žen. Byla jsem vděčná za jejich podporu, energii a rady, jak se co nejrychleji dát zase dohromady.

Co jsem ale hlavně zjistila, že potrat není tabu a není to něco, za co bych se měla stydět a tiše tím sama trpět. Stává se to, jen se o tom nemluví a o to víc nás to potom bolí, když si tím projdeme také.

Největší dík patří Vendulce Johanes

Žena a fyzioterapeutka, která opravdu pomáhá a rozumí tomu, co dělá. Ať už si myslíte nebo nevíte, že jste možná funkčně neplodná, určitě to vyzkoušejte. I já byla jednou z těch, co četla její příspěvky na Facebooku o tom, jak ženy několik let nemohly otěhotnět a po 3 měsících pravidelného cvičení se jim na těhotenském testu objevily 2 čárky a všechno dobře dopadlo.

I já po této (ne)milé zkušenosti dále cvičím a těším se společně s partnerem z nové dušičky, která si k nám hledá cestu. 

Více o Vendulce a léčbě neplodnosti se můžete dozvědět na webu http://vendulajohanes.cz. Doporučuji si také poslechnout rozhovor z rádia.

A nakonec – vzkaz ode mě: „Ženy, nevzdávejte to!“

Vaše Aneta

Našla jsem přirozenou cestu, jak naučit děti samostatnosti a prohloubit tak jejich zkušenosti s okolním světem. Společně jsme objevili i svobodu, kterou v životě tolik potřebujeme. Jemnými krůčky učím milující mámy, jak v sobě objevit laskavou průvodkyni a vychovat tak zvídavé a samostatné dítě. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů