Holčička batole s fotbalovým míček

Maminko, nauč mě: úklid hraček

Dopis od miminka mamince. Milá maminko, tady Tvoje batole, co se Ti každý den plete pod nohy, když vaříš, nebo co obdivuje každou věc, kterou držíš v ruce.

Píšu Ti dopis. Již jsem vyrostlo z miminka a mířím k další etapě svého života. Po narození jsem Ti napsalo dopis, ve kterém jsem Ti chtělo něco důležitého říct. Pokud jsi ho přehlédla, nevadí, přečti si to tady.

V tom dnešním dopise bych Ti chtělo něco sdělit:

Já vím, že se na mě někdy zlobíš anebo Ti dělá starosti, když neuklízím hračky. Ale maminko, já nevím jak. Kéž by mi ty krabice na hračky dávaly nějaký smysl. Víš, já vím, že ty víš, jak tam ty hračky uklidit, ale já to nevím. Nějak nemůžu přijít na to, jak to funguje.

Věděla jsi o tom, že některé děti mají doma police na hračky? Já jsem se to dozvědělo před pár dny a musím Ti o tom říct! Je to něco neuvěřitelného. Každá hračka měla svoje místo. Bylo jich jen 8 a bylo to skvělé.

Kdybych mělo málo hraček…

…vědělo bych, se kterou si chci hrát a hlavně, kam patří. Mám úžasnou schopnost vracet věci na jejich místo, ale u té krabice tomu nějak nerozumím. Když to tam „hodím“, tak v té krabici vytvářím nepořádek, a to nechci, maminko. Nerado Ti přidělávám starosti a práci, ale já opravdu nevím, jak na to.

Potřebuji od Tebe pomoct. Miluji pořádek a řád a to, když mají věci své místo. Plínky a krém máme doma pořád na stejném místě. Já i ty víme, kde obojí najít. Misky a příbory v kuchyni také mají své místo, aby to bylo pro Tebe přehledné. Tomu rozumím. V krabici by si je asi těžko hledala a vyndávala každý den, když bys je potřebovala. Moc by se mi líbilo, kdybych takhle mělo uspořádané i hračky, ale ono to asi nejde?

Nejsem si jisté, proč některé věci mají své místo a některé ne

Hračky najdu vždycky na stejném místě ve svém pokojíčku nebo na hrací ploše v obýváku, ale najít mezi nimi hračku, kterou zrovna chci, je někdy těžké, a tak se musím dlouho přehrabovat všemi těmi hračkami, než najdu tu jednu. Organizace hraček ti může dávat smysl, ale já jsem ztracené.

Kdyby to bylo jako s příbory nebo plenkami a krémem, líbilo by se mi to víc.

Maminko prosím Tě, nauč mě to jako to umíš ty

Chtělo bych to vyzkoušet! Jedna police, jedna hračka, jeden cíl. Společný cíl. Vzít si hračku, pohrát si a uklidit jí zpět. A nebudeš muset přemýšlet nad tím, jak uspořádat hračky.

Možná, že si někdy budu chtít vyndat víc hraček, ale to je asi v pořádku, maminko? Taky někdy vidím, že si třeba při pečení vyndáváš z jednoho šuplíku více věcí a používáš je postupně. Pochopilo jsem tedy, že to můžu také tak udělat, ale potom vše musím vrátit zpět do polic, jako ty vrátíš umyté náčiní zpátky do šuplíku.

Už jsi to slyšela?

Sedmero uklizeného pokojíčku

Jedna maminka, jmenuje se Aneta Štěpánková, Ti s tím dokáže poradit. Jednoduše a srozumitelně to dokáže vysvětlit každé mámě.

Dozvíš se mnohem víc, než jen to, co Ti píšu teď já v tomhle dopise

Od 18. měsíce dokážu prý samo uklízet a udržovat v pokojíčku pořádku a řád.  A víš co je na tom všem nejlepší? Ta paní (Aneta Štěpánková) říká, že to dokáže každá máma i táta, a že ze mě bude i samostatné dítě. Prý se budu i méně vztekat a křičet.

Zkusíme to taky?

Hodně maminek psalo, že jim to doma funguje. Domluv si s Anetou konzultaci nebo si vyber jeden ze dvou eBooků: Upravuje pokojíček (dozvíš se v něm, proč nefungují krabice na hračky) / Sedmero uklizeného pokojíčku (tady najdeš konkrétní návody).

Maminko, mám Tě moc rádo a pokud bys to nechtěla, nevadí mi to. Třeba to zvládneme spolu i bez pomoci.

Tvoje milující batole…

Našla jsem přirozenou cestu, jak naučit děti samostatnosti a prohloubit tak jejich zkušenosti s okolním světem. Společně jsme objevili i svobodu, kterou v životě tolik potřebujeme. Jemnými krůčky učím milující mámy, jak v sobě objevit laskavou průvodkyni a vychovat tak zvídavé a samostatné dítě. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů