Děti a kroužky – jak to vidím já?

V srpnovém vydání (2022) časopisu Miminko – časopis pro maminky s miminky jste se mohli těšit z rozhovoru na téma: „Děti a kroužky“. Vyzpovídala mě redaktorka Bára Klímová. Cílem našeho rozhovoru byly především informace, jak vybalancovat volný čas dětí a množství jejich kroužků.

Proč děti do kroužků přihlašujeme

Představte si fotbalové hřiště plné radostných výkřiků běhajících dětí, jejichž cílem je dostat míč do branky. Zlepšují si tak fyzickou kondici, budují mezilidské vztahy, komunikaci, strategii a vztah samy k sobě. To a mnohem více může být motivace pro nás dospělé, proč děti na kroužky přihlásit.

V posledních letech se kroužky staly nedílnou součástí dětského rozvoje a výchovně vzdělávacího procesu. V základu chceme pro děti to nejlepší, a proto se snažíme najít jim aktivitu, která je naučí novým dovednostem, poskytne formu zábavy a uspokojení. Z mého pohledu nejsou kroužky vyloženě nutné, pokud dítě vyrůstá v podnětném a rozmanitém prostředí aktivní rodiny.

Co získá tam, nemusí získat tady

Z pohledu pedagoga v mateřské škole vnímám velký rozdíl mezi náplní učiva jako takového, ať už se jedná o školu nebo školku, s náplní volnočasových aktivit, které v základu rozvíjí jiné, specifické dovednosti.

Obecné vzdělávání toto nabídnout nemůže. Příkladem je hra na hudební nástroj nebo hokejová přípravka. Je na zvážení rodičů, jaké dovednosti by u svého dítěte chtěli rozvíjet a samozřejmě na dítěti samotném, jakým aktivitám by se chtělo ve svém volném čase věnovat.

Jsou děti, které preferují skupinu dětí nebo naopak individuální výuku. Díky kroužkům můžeme u dítěte pozorovat změny v chování a nové projevy osobnosti. To znamená, že ve školním zařízení se dítě může projevovat jako introvert, ale na kroužku působí jako extrovert a lídr.

Hledejte rovnováhu

Často se setkávám s případy, kdy děti chodí na kroužky jen proto, že jsou rodiče pracovně vytížení nebo jim jejich zaměstnání nedovoluje vyzvedávat děti v době, kdy škola končí. V tomto případě jsou družina nebo kroužky na místě. Pokud se na to podíváme z druhé strany a rodič i dítě si mohou vybrat, zda kroužky do života zahrnou, je dobré si o tom s dítětem promluvit.

Pro začátek bych doporučila přihlásit ho na jeden, nejvíce 2 kroužky. V předškolním věku děti přirozeně potřebují ke svému růstu a rozvoji hru jako takovou. Volný čas je pro tyto děti nesmírně důležitý a my bychom na něj neměli zapomínat.

Všeho s rozvahou

Ve školce jsem měla pětiletého chlapce, který měl rodiči nastavené kroužky od pondělí do pátku. Každé úterý měl tři hned po sobě. Celý den ve školce pospával, nedokázal se soustředit a s únavou usínal u svačinek i obědů. Během dne často plakal, protože byl vyčerpaný.

Rodiče se ho snažili vést ke hře na housle, flétnu, angličtině, tenisu a mnoha dalším aktivitám, aby byl úspěšný. Jejich snaha se negativně podepisovala na jeho fyzickém i psychickém stavu. Šlo o závažný příklad toho, jak rodiče své dítě nezdravě přetěžovali.

Pokud se u vašeho dítěte objevuje nespecifikovatelná únava, vyčerpání, změny nálad i chování, může se jednat o projev přetížení z nadbytečného trávení času na kroužcích. Dítě si často nedokáže samo říct, že je toho na něj moc a pokud se ho nezeptáme, zůstane tato příčina neodhalena.

Nabídnout kroužek neuškodí

Z vlastní zkušenosti od jiných rodičů vím, že pokud je dítě např. hyperaktivní, je vhodné zařadit nějaký sport. Jestliže doma pozorujete, že se vaše dítě nudí nebo ho naopak nějaká aktivita naplňuje, nabídněte mu, zda by chtělo kroužek rozvíjející jeho zájem navštěvovat.

Je dobré si o možnosti s dítětem promluvit a zároveň respektovat jeho rozhodnutí. Setkávám se s rodinami, které kroužky ve většině případů preferují jako možnost rozvoje jejich dětí a obohacení o aktivity, které doma běžně nedělají.

Jako další aspekt je samozřejmě sociální kontakt, budování mezilidských vztahů a získávání zkušeností v širokém spektru aktivit. Je tedy otázkou, co je příliš. Jak jsem uvedla výše, je dobré své dítě pozorovat a vnímat jeho potřeby, aby byly koníčky a volný čas v rovnováze.

Co je v životě víc?

Dětství je primárně o tom, aby si děti hrály a čerpaly informace nejen z vnějšího okolí, ale také z jejich světa plného představ a fantazie. Dítě, které si nemůže hrát a mít volný čas samo pro sebe nebo s rodiči, je v našem světě jen loutkou, nad kterou máme moc.

Jestliže vidím, že se dítě doma nudí, je dobré možnost kroužku společně zvážit. Jakmile se ale dítě doma dokáže zabavit a je naplněné, s výběrem bych na něj netlačila. Je dobré dát dítěti do života určité podněty, které povedou k většímu zájmu o nějakou oblast, kterou bude chtít prozkoumat například formou odpovídajícího kroužku.

Pár slov na závěr…

Holčička s obrázkem srdíčka a mamkou

Na toto období je dobré se připravit. Buďte při docházení na kroužky klidní, trpěliví, emočně stabilní a upřímně s dítětem komunikujte přínosy vyplývající z jeho aktivní účasti. To nejhorší, co můžete dle mého názoru udělat, je „přiřítit“ se ve spěchu na lekci, rychle dítě svléknout, strčit ho do dveří a završit to slovy v kolik si pro něj přijdete.

Moje rada a doporučení: Pokud budete klidným rodičem, který chápe a respektuje nejen přání, ale i potřeby svého dítěte při docházení na kroužek, bude v základu klidné a této možnosti otevřené i dítě. Je důležité, aby to vnímalo jako možnou volbu a ne jako povinnost.

Jak nastavit povinnosti u batolat a předškoláků jsem se podělila do časopisu Miminko zase v jiném vydání a pro vás jsem své odpovědi sepsala do tohoto článku >>

„Kroužek“ angličtiny pro vaše děti

Každý rok s radostí i hrdostí otevírám brány programu angličtina pro děti (online)Zaměřuji se na dítě předškolního věku 5-6 let, aby mělo lehčí start na základní škole. Druhý, spíše podpůrný program je připraven pro dítěte, které navštěvuje základní školu. Věnujeme se rozšiřování slovní zásoby, komunikaci a pochopení souvislostí. Oba programy najdete tady.  V nabídce najdete i přípravu k zápisu do ZŠ.

Pokud vás zajímá výuka angličtiny doma a rádi byste ji se svým dítětem odstartovali sami, podívejte se na můj eBook. Slouží rodinám s dětmi od 2 do 6 let.

Projekt Cesta k samostatnému dítěti

eBook Samostatné dítě

Jestliže s vámi moje názory zarezonovaly, ráda bych vás pozvala do své uzavřené FB skupiny, kde se můžeme nadále potkávat. Získáte zajímavé a hodnotné tipy, jak vést vaše děti k samostatnosti a zodpovědnosti.

Mějte se krásně.

Vaše Aneta 

 

Našla jsem přirozenou cestu, jak naučit děti samostatnosti a prohloubit tak jejich zkušenosti s okolním světem. Společně jsme objevili i svobodu, kterou v životě tolik potřebujeme. Jemnými krůčky učím milující mámy, jak v sobě objevit laskavou průvodkyni a vychovat tak zvídavé a samostatné dítě. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů