Holčička a těhotná mamka

Maminko, ty už mě nemáš ráda?

Každé prvorozené dítě se přirozeně těší na nový přírůstek do rodiny. Na bratříčka nebo sestřičku. Dítě vidí, jak jste plní očekávání a nadšení. Sdílená radost je ta nejkrásnější. Ještě ale netuší, co ho doopravdy čeká a nevíte to ani vy.

Narodil se vetřelec

Od narození miminka si užíváte každou chvilku a prožíváte příjemné období. Ale vnímá to stejně i vaše dítko?

Pomalu, ale jistě, si začíná všímat, že jste tu pro jeho mladšího sourozence 24/7 (24 hodin denně, 7 dní v týdnu) a pro něj vám tolik času nezbývá. Dítě cítí, že mu někdo zabral jeho místo.

Narozené miminko mu vzalo všechnu pozornost a dokonce i mámu a tátu. Zdá se, že i babičku, dědu a další rodinné blízké.

Pro nás dospělé je jen těžko pochopitelné, co se dítěti v hlavě odehrává. Dříve nebo později svoje pocity a potřeby začne dávat najevo. Nakonec i vy v každodenním rutinním běhu přebalování a kojení začnete pociťovat, že se s ním něco děje.

Ale pozor! Ono to není jenom o přechodné špatné náladě, ale o dlouhém procesu, se kterým dítě vnitřně bojuje. Teď přišla chvíle, kdy to musí ven a dítě si řekne:  „Já ti ukážu, ty malý vetřelče.“

Možná vám to teď zní přehnaně, ale ono to opravdu tak je. Prvorozené dítě již není prioritou číslo jedna a neposkytujete mu veškerou péči a pozornost, kterou do té doby mělo.

Znenadání po něm očekáváte, že se o sebe alespoň částečně postará samo (např. oblékání, svačina, hraní). Dítě získá pocit, že ho již nemáte rádi.

Proto je nesmírně důležité, aby dítě zvládalo alespoň základní sebeobsluhu před narozením miminka. Pokud to ještě neumí, chyba! Naštěstí ne taková, která by se nedala napravit.

Naučte dítě samostatnosti dřív, než se narodí sourozenec

Pojďme si tedy říct, co dělat, když jste v očekávání a jedno malé dítě již máte doma.

V následujících měsících je nezbytné začít s dítětem trénovat samostatnost. Věnujte mu dostatek prostoru a času k tomu, aby si jednotlivé kroky osvojilo a naučilo se oblékat, najíst se a hrát si. Zkrátka, aby se o sebe dokázalo postarat. Vy se tak budete moci více věnovat miminku, jehož sourozenec vám s péčí rád pomůže.

Dítě totiž díky vlastní samostatnosti vidí, že si v mnoha případech dokáže poradit a ví, že miminko vás potřebuje daleko víc. Vyrostlo takzvaně v malého dospělého, který dokáže rozlišit mezi sebou a miminkem.

Mami, já Ti pomůžu sestřičku obléknout

Když je tedy dítě samostatné, je i pro vás jednodušší vést ho k tomu, aby vám s péčí o miminko pomáhalo. Stačí, když mu ukážete, kde má jeho mladší sourozenec plenky a oblečení, a pak vám může hravě pomoci.

Tady pozor, musíte mu dát jasné instrukce a vyjádřit vděčnost za to, že se snaží vám pomáhat. I když se třeba i na potřetí netrefí a přinese vám úplně jiné ponožky, než vy jste si představovala.

Někdy nám naše instrukce a vyjádření přijdou zcela jasné, ale pro dítě, to jasné být nemusí. Informace si vyloží po svém a jinak.

Mějte proto, prosím, trpělivost a neukazujte dítěti, že je neschopné, protože přineslo něco jiného. Usmějte se, poděkujte a oblékněte miminku ponožky, které máte k dispozici. Miminku je stejně jedno, jestli má modré ponožky s růžovými puntíky nebo růžové ponožky s modrými puntíky. 😊

Sdílejte spolu radost z péče o miminko.

Chcete se podělit o vaši zkušenost? Napište mi svůj příběh do komentářů. 🙂

Mějte se krásně!

Vaše Aneta

Aneta Štěpánková

 

Našla jsem přirozenou cestu, jak naučit děti samostatnosti a prohloubit tak jejich zkušenosti s okolním světem. Společně jsme objevili i svobodu, kterou v životě tolik potřebujeme. Jemnými krůčky učím milující mámy, jak v sobě objevit laskavou průvodkyni a vychovat tak zvídavé a samostatné dítě. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů