Kdy a jak začít s čištěním zubů u nejmenších dětí

O tomto tématu a problematice jsem si povídala s MDDr. Nikolou Smětalovou, která působí nejen na klinice Art-Medica, s.r.o. v Olomouci, ale také ji můžete potkat v nově vzniklé Emílkově zubařské školce.

Společně s panem MUDr. Ladislavem Korotvičkou se věnují dětským pacientům a dbají na to, aby se nebáli zubního ošetření a bílých plášťů. Hlavním maskotem školky je hroch Emílek. Toto „edukační centrum“ je první svého druhu v České republice a má také svoji ochrannou známku.

A takhle to v zubařské školce vypadá – ani já jsem se tam nebála 🙂

Nyní se pojďme podívat na to, co mě zajímalo. Vím, že to bude zajímat i vás rodiče.

„Nikol, musí se malým dětem zuby čistit a jaká je přibližná délka trvání?“

„Ano. Zuby by se měly čistit i malým dětem. Jak dlouho se nedá přesně určit. Až budou všechny zuby vyčištěné. 🙂 Záleží na počtu a postavení zubů a také na manuální zručnosti dotyčné osoby, která zuby čistí. Tudíž, každému trvá čištění zubů různou dobu.“

„Kdy začít dítěti čistit zuby?“

„Od prvního zubu zubním kartáčkem.“

„Co dělat, když dítě nespolupracuje?“

„I přes nespolupráci vydržet – být trpělivý a snažit se zuby pravidelně čistit.“

„Jak dítě u čištění zabavit?“

„Metod je spoustu. Na každé dítě zabírá něco jiného. Na některé nezabírá vůbec nic. 🙂 Může se vyprávět pohádka, zpívat, pustit pohádku na televizi, počítat do deseti… Vyzkoušejte kartáček s motivem a pastu s příchutí. Staršímu dítěti je vhodné pravidelně a postupně vysvětlit, proč se zuby musí čistit. Mohou pomoci i fotografie dětí s rozsáhlým výskytem zubního kazu.“

„Měl by rodič používat pro čistění pastu, popřípadě jaké množství?“

„Pokud rodič nechce používat zubní pastu, nemusí. Záleží především na mechanickém odstraňování zubního plaku (platí především pro nejmenší děti). Pokud se na kartáček přidává zubní pasta, stačí opravdu malé množství a vlákna kartáčku pouze pastou lehce potřít. Volila bych pastu bez pěnidel – naštěstí takových past je na trhu spousty. Jsem zastánce past s fluoridy, pokud se používá adekvátní množství na daný věk dítěte. Nicméně kdo nechce používat pastu s fluoridy, je opět na trhu je dostatek kvalitních past i bez obsahu fluoru, třeba s hydroxyapatitem, s ionty vápníku, fosfáty nebo s přírodním složením.“

„Jaké použít kartáčky? Lze použít v nízkém věku i elektrické?“

„Pokud se používá manuální zubní kartáček, doporučuji s malou hlavicí a s rovně střiženými vlákny, aby byl měkký. Pokud se rodič rozhodne pro elektrický, dá se použít i v mladším věku – doporučuji však elektrický sonický kartáček. Ke každému kartáčku ať už se jedná o manuální nebo elektrický, vždy doporučuji i jednosvazkový kartáček na dočištění zubů plus mezizubní pomůcky.
Je důležité znát správnou techniku čištění zubů. Neplatí totiž stejná technika čistění zubů pro manuální a elektrický zubní kartáček.“

„Jak je to s dásněmi? Je jejich masírování důležitější než samotné čištění a odstraňování zubního plaku ze zubů?“

„Zubní plak se musí odstraňovat především v přechodu zubu/dásně, tzv. oblast krčku, kde se usazuje zubní plak a může dráždit také měkké tkáně a tím by mohl vzniknout zánět dásní. Dále je nutné odstranění zubního plaku ze žvýkacích ploch zubů a nesmíme zapomenout na mezizubní prostory. Častým výskytem zubního kazu u dětí je především v mezizubním prostoru. Je nutné si říct, že zubní kartáček nevyčistí prostor mezi zuby, proto je nutné použit i mezizubní kartáček nebo v některých případech flosspic. Zkrátka je důležité se naučit správnou techniku čištění zubů a používat správné pomůcky, aby byly zuby a dásně zdravé.“

„Jaká je ideální poloha dítěte při čistění?“

„Doporučuji při dočištění zubů polohu vleže, kdy hlavu dítěte máte ve svém klíně. Jednak máte prostor na čištění zubů a dobře vidíte i na těžko přístupná místa – např. poslední zub v horní čelisti.“

„Co dělat, když dítěti roste zub a má místo v ústech citlivé, bolí ho to?“

„Prořezávání zubů může být bolestivé. Je důležité dítě uklidnit a být trpělivý, co se týče prořezávání. Místo se dá lokálně zklidnit pomocí různých přípravků na prořezávání zubů nebo chlazeným kousátkem.“

„Je něco, co bys na závěr ráda dodala?“

„Jen bych ráda sdělila, že i když je to otrava, dětem zuby čistit, tak si myslím, že je to to nejlepší, co pro děti v oblasti ústní hygieny, můžeme udělat. Mít zdravé a krásné zuby po celý život je přeci dostatečně motivující.“

Naše projekty a spolupráce

Společně jsme pro vás a vaše děti připravili DESATERO ZDRAVÝCH ZUBŮ. Stáhnout si jej můžete zde. V rámci mého osobního projektu Cesta k samostatnému dítěti jsem pro vás vytvořila dárek – motivační pomůcku k čistění zoubků.

Víceo Emílkově zubařské školce a prevenci zubního kazu u dětí se dozvíte v našem rozhovoruMDDr. Nikolou Smětalovou, přímo z prostor zubařské školky. V záběrech uvidíte i její dcerku Emu a praktické ukázky čistění dětského chrupu.

MUDr. Ladislav Korotvička vás naopak v rozhovoru seznámí s informacemi, jak předejít dětskému traumatu z návštěvy u zubaře.

Rádi byste doma čistili zoubky bez boje?

Skvělým výsledkem naší týmové spolupráce směrem k vám je můj rodičovský online kurz Čistíme zoubky bez boje a s úsměvem, kde vás naučím, jak s dítětem komunikovat a proč se nebát, že mu při dočišťování způsobíte nějaké trápení. Kurz si můžete prohlédnout tady.

A pokud ode mě chcete číst další úžasné články, přidejte se do mé FB skupiny Cesta k samostatnému dítěti a čerpejte hodnotnou inspiraci, která je věnována rodičům s dětmi od narození do 6 let.

Mějte se krásně a určitě si udělejte výlet do Olomouce do Emílkovy zubařské školky, stojí to tam za to. 🙂

Vaše Aneta 

Našla jsem přirozenou cestu, jak naučit děti samostatnosti a prohloubit tak jejich zkušenosti s okolním světem. Společně jsme objevili i svobodu, kterou v životě tolik potřebujeme. Jemnými krůčky učím milující mámy, jak v sobě objevit laskavou průvodkyni a vychovat tak zvídavé a samostatné dítě. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů