Chlapec sedí vedle batohu s hlavou v klíně

Proč dětem do 6 let (ne)nosit batůžek?

I po mnoha letech praxe mě pokaždé zaskočí, když děti přijdou do školky, otevřou své svačinové boxíky a začnou se rozčilovat, co jim to maminky daly na svačinku. Tohle přece nechtějí a nemají na to chuť – velké drama je na světě. Může se vám to zdát přehnané, ale jedná se o běžný jev, který jsem zažila v (ne)jedné školce.

Vždycky jsem si říkala, že by si děti měly připravovat svačinky samy, bez ohledu na věk. Ze zkušeností vím, že v Montessori školkách si již dvouleté děti připravují svačinky a pracují na zdokonalování jemné motoriky i dovedností s tím spojených.

Vychovat své dítě k samostatnosti v tomto ohledu ale často vyžaduje zkušenosti a správný přístup, který jsem popsala v tzv. Kuchařce aktivit a receptů pro malé i velké.  Tato kuchařka se může stát užitečným pomocníkem v budování dětské samostatnosti a to nejen v oblasti přípravy dětských svačinek. Již v útlém věku se děti mohou v kuchyni mnohé naučit a aktivně trénovat a procvičovat nejrůznější dovednosti, aby to brzy dokázaly samy. 

Tímto článkem bych vás chtěla inspirovat k tomu, aby se děti na přípravě svačinek alespoň podílely a poté si je nosily ve svých batůžkách.

Funkční sluha, špatný pán

Určitě to zažíváte každý den. Jednou dítěti něco dovolíte a v tu chvíli se to pro něj stane běžným nastavením.

Když jim tedy začnete dávat vše „pod nos“, hodně rychle si na to navyknou. V momentě, kdy dítě naučíte, že svačinku a pití nosí rodič v batohu a vyndá ji vždy, když si o to řekne, nebo když je to potřeba, zvykne si na nastavené pohodlí a v pozdějším věku můžete čelit konfliktům s vlastním dítětem, které bude odmítat přebírat zodpovědnost za vlastní věci. 

Děti také rády využijí každý moment, kdy si na vás mohou odložit část svého oblečení (jednoduše si z vás udělají věšák 🙂 S batůžkem je to stejné, a velice rychle můžete zjistit, že je z vás jen glorifikovaný nosič aneb funkční sluha, ale špatný pán. V případě konfliktu, či pokusu o změnu, děti rády na toto téma diskutují, aby si své pohodlí zachovaly.

Batůžek je důležitý

Já osobně začínám budovat tyto dovednosti u dětí již od 2 let života. Využívám k tomu respektující komunikaci a děti si na procházky či výlety nosí vlastní batůžky s pitím a svačinkami. Zároveň je vedu k tomu, aby si kontrolovaly jejich obsah. Samozřejmě, že každé dítě je jiné a někdy vám ani respektující přístup nepřinese „ovoce“ v podobě toho, že si vaše dítě s radostí vezme vlastní batůžek.

Jako učitelka tří aktivních holčiček to ale vnímám tak, že nošení tří lahví s pitím a tří boxíků se svačinou dokáže požadavek na mé zavazadlo změnit z malého batohu na plnohodnotnou krosnu.

Nošení batůžku jako úspěšný start k samostatnosti

Když si dítě nosí vlastní batůžek, plyne z toho:

  • praktičnost pro vás i dítě
  • podpora samostatnosti dítěte
  • rozvoj sebekázně a odpovědnosti ( = kontrola batůžku a jeho obsahu)

Když je rodič nositelem svačinek, plyne z toho:

  • odbourávání samostatnosti a odpovědnosti dítěte
  • nežádoucí diskuze a hádky s dítětem
  • budování špatného návyku, ve kterém nosíte dítěti věci vy

Z tohoto důvodu jsem navrhla a vytvořila svačinové batůžky BATŮ, které vznikly na základě potřeby, praktičnosti a podpory samostatnosti u dětí ve školce. Svačinové batůžky využívám především pro nácvik a k podpoře zmiňované samostatnosti v krátkých časových intervalech (s drobnou svačinkou a pitíčkem). Nejedná se tedy o velkou zátěž, kterou by děti nosily na zádech celý den.

eBook Samostatné dítě

Říkáte si, že se vás téma dětského batůžku netýká?

Zkuste se zamyslet nad tím, jestli toto sdělení nezasahuje i dál, nežli jen ke způsobu přenosu dětských svačinek. Za mě je dětský batůžek jednou z variant, jak dítěti ukázat, že každý má odpovědnost sám za sebe a za své věci, a máma ani táta nejsou sluhy svých dětí.

Závěrem bych ještě uvedla, že dle doporučení lékařů by děti v jejich batůžkách neměly nosit větší váhu než 10-15% jejich vlastní váhy. 

Sledujte stránku Cesta k samostatnému dítěti a načerpejte další inspiraci, jak vaše dítě podpořit v samostatnosti. Budu se na vás těšit i v uzavřené skupině, kde je spousta rodičů, kteří věří v kouzlo výchovy dětí právě touto cestou. K této skupině se můžete připojit právě teď i vy! Pojďte tudy >>

Zaujal vás Batůžek BATŮ? Omrkněte ho, jak vypadá >> Třeba vás chytne za srdce jako mě a děti, které ho nosí.

Mějte se krásně.

Vaše Aneta

Aneta Štěpánková

 

Našla jsem přirozenou cestu, jak naučit děti samostatnosti a prohloubit tak jejich zkušenosti s okolním světem. Společně jsme objevili i svobodu, kterou v životě tolik potřebujeme. Jemnými krůčky učím milující mámy, jak v sobě objevit laskavou průvodkyni a vychovat tak zvídavé a samostatné dítě. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů