Chlapec sedí vedle batohu s hlavou v klíně

Proč dětem do 6 let (ne)nosit batůžek?

I po mnoha letech praxe mě pokaždé zaskočí, když děti přijdou do školky, otevřou své svačinové boxíky a začnou se rozčilovat, co jim to maminky daly na svačinku. Tohle přece nechtějí a nemají na to chuť – velké drama je na světě. Může se vám to zdát přehnané, ale jedná se o běžný jev, který jsem zažila v (ne)jedné školce.

Vždycky jsem si říkala, že by si děti měly připravovat svačinky samy, bez ohledu na věk. Ze zkušeností vím, že v Montessori školkách si již dvouleté děti připravují svačinky a pracují na zdokonalování jemné motoriky i dovedností s tím spojených.

Vychovat své dítě k samostatnosti v tomto ohledu ale často vyžaduje zkušenosti a správný přístup, který jsem popsala v tzv. Kuchařce aktivit a receptů pro malé i velké.  Tato kuchařka se může stát užitečným pomocníkem v budování dětské samostatnosti a to nejen v oblasti přípravy dětských svačinek. Již v útlém věku se děti mohou v kuchyni mnohé naučit a aktivně trénovat a procvičovat nejrůznější dovednosti, aby to brzy dokázaly samy. 

Tímto článkem bych vás chtěla inspirovat k tomu, aby se děti na přípravě svačinek alespoň podílely a poté si je nosily ve svých batůžkách.

Funkční sluha, špatný pán

Určitě to zažíváte každý den. Jednou dítěti něco dovolíte a v tu chvíli se to pro něj stane běžným nastavením.

Když jim tedy začnete dávat vše „pod nos“, hodně rychle si na to navyknou. V momentě, kdy dítě naučíte, že svačinku a pití nosí rodič v batohu a vyndá ji vždy, když si o to řekne, nebo když je to potřeba, zvykne si na nastavené pohodlí a v pozdějším věku můžete čelit konfliktům s vlastním dítětem, které bude odmítat přebírat zodpovědnost za vlastní věci. 

Děti také rády využijí každý moment, kdy si na vás mohou odložit část svého oblečení (jednoduše si z vás udělají věšák 🙂 S batůžkem je to stejné, a velice rychle můžete zjistit, že je z vás jen glorifikovaný nosič aneb funkční sluha, ale špatný pán. V případě konfliktu, či pokusu o změnu, děti rády na toto téma diskutují, aby si své pohodlí zachovaly.

Batůžek je důležitý

Já osobně začínám budovat tyto dovednosti u dětí již od 2 let života. Využívám k tomu respektující komunikaci a děti si na procházky či výlety nosí vlastní batůžky s pitím a svačinkami. Zároveň je vedu k tomu, aby si kontrolovaly jejich obsah. Samozřejmě, že každé dítě je jiné a někdy vám ani respektující přístup nepřinese „ovoce“ v podobě toho, že si vaše dítě s radostí vezme vlastní batůžek.

Jako učitelka tří aktivních holčiček to ale vnímám tak, že nošení tří lahví s pitím a tří boxíků se svačinou dokáže požadavek na mé zavazadlo změnit z malého batohu na plnohodnotnou krosnu.

Nošení batůžku jako úspěšný start k samostatnosti

Když si dítě nosí vlastní batůžek, plyne z toho:

  • praktičnost pro vás i dítě
  • podpora samostatnosti dítěte
  • rozvoj sebekázně a odpovědnosti ( = kontrola batůžku a jeho obsahu)

Když je rodič nositelem svačinek, plyne z toho:

  • odbourávání samostatnosti a odpovědnosti dítěte
  • nežádoucí diskuze a hádky s dítětem
  • budování špatného návyku, ve kterém nosíte dítěti věci vy

Z tohoto důvodu jsem navrhla a vytvořila svačinové batůžky BATŮ, které vznikly na základě potřeby, praktičnosti a podpory samostatnosti u dětí ve školce. Svačinové batůžky využívám především pro nácvik a k podpoře zmiňované samostatnosti v krátkých časových intervalech (s drobnou svačinkou a pitíčkem). Nejedná se tedy o velkou zátěž, kterou by děti nosily na zádech celý den.

Říkáte si, že se vás téma dětského batůžku netýká?

Zkuste se zamyslet nad tím, jestli toto sdělení nezasahuje i dál, nežli jen ke způsobu přenosu dětských svačinek. Za mě je dětský batůžek jednou z variant, jak dítěti ukázat, že každý má odpovědnost sám za sebe a za své věci, a máma ani táta nejsou sluhy svých dětí.

Závěrem bych ještě uvedla, že dle doporučení lékařů by děti v jejich batůžkách neměly nosit větší váhu než 10-15% jejich vlastní váhy. 

Sledujte stránku Cesta k samostatnému dítěti a načerpejte další inspiraci, jak vaše dítě podpořit v samostatnosti. Budu se na vás těšit i v uzavřené skupině, kde je spousta rodičů, kteří věří v kouzlo výchovy dětí právě touto cestou. K této skupině se můžete připojit právě teď i vy! Pojďte tudy >>

Zaujal vás Batůžek BATŮ? Omrkněte ho, jak vypadá >> Třeba vás chytne za srdce jako mě a děti, které ho nosí.

Mějte se krásně.

Vaše Aneta

Aneta Štěpánková

 

Našla jsem přirozenou cestu, jak naučit děti samostatnosti a prohloubit tak jejich zkušenosti s okolním světem. Společně jsme objevili i svobodu, kterou v životě tolik potřebujeme. Jemnými krůčky učím milující mámy, jak v sobě objevit laskavou průvodkyni a vychovat tak zvídavé a samostatné dítě. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů