Proč se trauma rodičů propisuje do dětí a co způsobuje?

K napsání článku mě inspiroval film Moudrost traumatu a další videonahrávky od Dr. Gábora Matého, který skrze ně šíří celosvětovou osvětu. Průvodní, teoretická a odborná část vychází z jeho práce a je doplněna o moje zkušenosti, které jsem získala během léčení vlastních traumat.

Jedním z důvodů, proč vytahuji na světlo svá traumata je, že nechci, aby se tato zátěž propsala do životů mých ještě nenarozených dětí.

Jak řekl Gábor Maté: „Ano, dostaneme hromadu hnoje od svých rodičů, ale pokud se rozhodneme předat svým dětem jen část, je to skvělé. Čím víc si toho vyřešíme, tím méně toho předáme.“

Osobní zkušenost

Když jsem se před rokem ve své malé, ale útulné garsonce psychicky zhroutila, rozhodla jsem se najít příčinu. Bez léků a psychologa jsem se vědomě vydala na duchovní cestu léčení sebe sama.

Shodou okolností jsem se začetla do příspěvků Zdeňky Šíp Staňkové a otevřela si tak své největší trauma, o které jsem se s vámi podělila tady.

Cítila jsem, že potřebuji jít do větší hloubky. Výše zmíněná blogerka mezitím do světa vypustila knihu s názvem: Děti jsou taky lidi (Autentické příběhy, které vám budou povědomé: Jak výchova a dětství formují naši dospělost).

S velkým respektem k tématu jsem ji otevřela. Bylo to silnější než já a pár dní jsem jen v tichosti plakala na svém modrém gauči uprostřed malého bytu. Následně jsem se rozhodla vyjít se svými traumaty na sociální sítě a YouTube.

S autorkou jsem o knize a našich traumatech natočila inspirativní rozhovor.

Moudrost traumatu

Je nutné převzít zodpovědnost za svá vlastní traumata. Buddha šířil sdělení, že když známe příčinu svého traumatu, už jsme udělali velký krok směrem k uzdravení.

Čím víc jsem začala s traumaty pracovat, začala moje rodina a blízké okolí poukazovat na to, že minulost je minulost a nemám se v ní přehnaně vrtat.

Chtěli byste ale chodit s otevřenou ránou na ruce, která neskutečně bolí? Náš organismus je velmi chytrý a nenechá nás, abychom bolaví chodili po světě. Místo toho nás odpojí od sebe samotných, abychom přežili.

Co nám přináší zpracování traumatu?

Podle Dr. Gábora Matého nás to může naučit mnoho moudrosti a pomůže nám odhalit krásu naší existence, kterou jsme kvůli traumatu přestali vidět. Díky zpracování se můžeme stát sami sebou a být autentickými bytostmi na planetě plné odpojených lidí.

Mezigenerační trauma

Autenticita je nutná pro přežití (!) a pokud se staneme rodiči, kteří se od sebe odpojili, nevědomě předáme odpojení i svým dětem. Hned po narození dáváme dětem do života informaci: „Nesmíš být autentický/á, je to nebezpečné a v tomto světě bys dlouho nepřežil/a.”

Pod maskou takových rodičů se schovávají zdraví lidé, kteří se jen nemohli vyjádřit v dětství. Jejich potomci se dostávají do schématu potlačených a traumatizovaných dětí.

Na svět jsme přišli proto, abychom se uzdravili a proto je trauma z dětství v našem životě velice ZÁSADNÍ. Odpojení od nás samotných je později tou největší ránou a trauma nám dává možnost vidět sebe samotné.

Naše příběhy

Cítím, že kdybych svoji bolavou zkušenost ze znásilnění neléčila, vtiskla bych negativní pocity do své ještě nenarozené dcery. Možná bych se i celý její život strachovala a nezdravě jí chránila před muži.

Příběh Dr. Gábora Matého sahá až do období jednoho roku věku, kdy ho matka musela kvůli válce svěřit do rukou cizí ženy. Vzniklo zde trauma z opuštění a zrady.

Když Gáborovi bylo 71 let, vracel se z cest a milovaná manželka ho zapomněla vyzvednout na letišti. Když přišel domu, byl na ní naštvaný. Situace v něm vyvolala stejný pocit jako když byl malým dítětem.

Esence léčení traumatu

V krátkosti vám nyní popíšu svůj osobní, autentický příběh.

Pár měsíců jsem žila s mužem, říkejme mu třeba Honza, se kterým jsem měla možnost otevřít se a nechat vyplout na povrch svoje traumata. Společné soužití pro mě znamenalo něco jako duchovní léčení.

Honza byl velice milý a pozorný muž, který mi rád vařil, obletoval mě a snažil se mě naučit, že si zasloužím ve svém životě „hodného chlapa“. Každý jsme to vnímali úplně jinak. Já jako duchovní proces, on jako partnerské soužití muže a ženy.

Já žila v přítomném okamžiku a moc jsem se nezamýšlela nad tím, co by a kdyby. Můj duchovně holistický pohled na svět a přístup k životu mi dával velký smysl.

On měl rád ve věcech jasno a potřeboval slyšet, že zůstanu už navždy. Čím víc se snažil, abych se cítila dobře a opečovávaně, tím víc se mě zmocňoval pocit, že ztrácím svoji svobodu a musím tu být výhradně pro něj.

Trauma = nezahojená rána z dětství

Začala jsem víc pozorovat Honzovo chování směrem ke mně a rozhodla se to celé rozklíčovat. Honza měl strach z opuštění a cítil bezmoc.

Čím větší strach měl, tím víc na mě tlačil a chtěl znát odpovědi týkající se budoucnosti. Stálo za tím jeho nezpracované trauma z dětství, které bylo zakořeněno hluboko v jeho nervovém systému. Jak řekl Gábor, není to nic osobního vůči dětem ani nám samotným, ale ovládá nás to.

Setkání s traumatem

Stále si stojím za názorem, že jsme se s Honzou nepotkali náhodou. Díky společnému soužití odkrývám své otevřené rány a snažím se je zahojit a vyléčit. Pracuji na sobě, abych s těmito břemeny nemusela žít a mohla být autentickou tvůrkyní svého života.

Vztah nám dává skvělou příležitost si některé věci vyřešit, ale je potřeba mít partnera, se kterým je to možné. Já jsem si ke svému léčebnému procesu přizvala Honzu. A jaký je váš partner? Máte vedle sebe někoho, před kým můžete být opravdu autentičtí a ukázat mu své bolavé nitro?

Kdo jsem a čemu se s oblibou věnuji?

Milující máma, učitelka ve školce, učitelka na střední škole (pedagogický obor), mezinárodní koučka pro mládež, lektorka angličtiny, dětské samostatnosti a zubního zdraví u dětí.

jsem zastánce svobodného a sebeřízeného vzdělávání u dětí i dospělých. Ve svém projektu Cesta k samostatnému dítěti vedu rodiče k (sebe)vědomému rodičovství.

Poskytuji online konzultace, přednáším, píšu články a natáčím videa.

Rodičovství podporující samostatnost

Přidejte se ke komunitě rodičů, kteří vychovávají v souladu s jejich nitrem a vedou své děti k samostatnosti. Čeká na vás spousta inspirace, rad a tipů, které pro vás pravidelně připravuji. Sledujte mě na Facebooku a odebírejte na Youtube.

Jako dárek si stáhněte Desatero samostatnosti.

Mějte se krásně a buďte na své cestě šťastní.

S pokorou a láskou k životu…

Vaše Aneta

Našla jsem přirozenou cestu, jak naučit děti samostatnosti a prohloubit tak jejich zkušenosti s okolním světem. Společně jsme objevili i svobodu, kterou v životě tolik potřebujeme. Jemnými krůčky učím milující mámy, jak v sobě objevit laskavou průvodkyni a vychovat tak zvídavé a samostatné dítě. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů