První kroky k rodičovství: Naše zkušenost s kurzem první pomoci pro novorozence

Když jsme s partnerem plánovali, na které kurzy půjdeme, první pomoc pro novorozence nebyla na mém seznamu priorit. Přesto jsem se rozhodla, že je nezbytné naučit se základy první pomoci, především kvůli nadcházejícímu příchodu našeho syna Theodora.

Situace vyžadující první pomoc mě vždycky naplnily stresem a panikou. Ačkoliv jsem se již několikrát ocitla v kritických okamžicích, nikdy jsem však nemusela provádět resuscitaci.

Ačkoliv jsem  se prvotně nechtěla konfrontovat se svým strachem, rozhodla jsem se nás oba přihlásit na kurz první pomoci pro novorozence. Partner se nebránil účasti na kurzu a pro mě bylo uklidňující, že na tuhle výzvu nejsem sama.

Monitor dechu (ano x ne?)

První hodina kurzu byla věnována teorii náhlého úmrtí novorozence. Následovala diskuze o monitoru dechu, který může být v podobě ponožky, cvoku na plence nebo podložky.

Naše původní rozhodnutí bylo ho vůbec nepořizovat. Rozhodli jsme se na základě falešných poplachů, které nás stresovali víc než samotný strach, že miminko přestane najednou dýchat. Pár dní před kurzem jsem si pohrávala s myšlenkou pořídit Tedíkovi na nožičku speciální ponožku. Její vysoká cena mě však odradila (cca 10.000 Kč).

Nicméně jsem začala být nespokojená s tím, že bych miminku každý den dávala nějaký „monitor“ na nožičku a omezovala mu tím jeho volnost pohybu. Zdálo se, že i partner má ze tří možný variant jasno. Pár minut poté mi sdílel, že se mu líbí právě zmiňovaná ponožka.

Když ale porodní asistentka zmínila cenu, také svůj výběr přehodnotil. Druhou volbou nás obou byl cvok na plenku. Partnera zajímalo, proč ji sama lektorka pro své dítě nezvolila. „Jak vidíte, není to zrovna malá věc, dotýká se přímo těla miminka a omezuje ho v jeho pohybu.“

Oba jsme se na sebe podívali a řekli: „Podložka.“ Uff, bylo rozhodnuto. Myslím, že se nám oběma i přes prvotní rozhodnutí a zavrhování monitoru dechu, ulevilo.

Resuscitace miminka

Druhá polovina kurzu byla věnována nácviku dýchání a resuscitace na miminku s přístrojem, který pečlivě hodnotil naše dovednosti. Moje celkové skóre minutové resuscitace bylo nízké – 18%. Doslova jsem plíce tréninkového novorozence „přefukovala“ a resuscitaci odváděla v nadměrně rychlém tempu, z čehož přístroj vyhodnotil, že taková resuscitace by nebyla pro miminko přínosná. Zatímco partner si vedl opravdu skvěle a získal 92%.

Co jsme si z kurzu odnesli?

Foceno 22.2.2024, Předporodní studio, Praha – Podolí

Zachovat klid a poté resuscitovat(!). Jakmile zpanikaříte, stlačujete sice malý hrudník jako o život, protože o něj opravdu jde, ale taková masáž srdce je kontraproduktivní.

Na kurzu jsme s partnerem ocenili možnost vyzkoušet si minutovou resuscitaci (vč. vdechů) opakovaně a sledovat svoje postupy a zvyšovat svoji jistotu díky přístrojovému monitoru.

Jako klíčovou vnímáme tuto informaci: „Pokud zjistíme, že miminko nedýchá, provedeme 5 vdechů. Nezačalo dýchat ani plakat? Zavoláme 155 a zahájíme resuscitaci v cyklu 15x masáž srdce a 2x vdechy. Toto opakovat až do příjezdu záchranné služby.“

Vděčnost a společná cesta

Jsme vděční, že jsme se zúčastnili kurzu první pomoci pro novorozence. Vřele jej doporučujeme všem budoucím rodičům a děkujeme předporodnímu studiu za profesionální a citlivý přístup, který nám pomohl překonat naše obavy a získat potřebnou důvěru v první pomoc pro naše budoucí miminko.

Jsme rádi, že jsme připraveni na příchod našeho syna a doufáme, že tyto dovednosti nikdy nebudeme muset použít.

A co si můžete odnést vy?

Pokud byste chtěli i nadále sledovat naše rodičovské kroky, přidejte se do skupiny Cesta k samostatnému dítěti.

Zaregistrujte se zdarma do mého minikurzu Jak podporovat a rozvíjet zvídavost miminka.

Mějte se krásně.

Vaše Aneta

Našla jsem přirozenou cestu, jak naučit děti samostatnosti a prohloubit tak jejich zkušenosti s okolním světem. Společně jsme objevili i svobodu, kterou v životě tolik potřebujeme. Jemnými krůčky učím milující mámy, jak v sobě objevit laskavou průvodkyni a vychovat tak zvídavé a samostatné dítě. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů