Za zdí ticha: Skutečný příběh o mém vztahu s psychopatem

 

Je to příběh o tajném trápení, odvaze a konečném osvobození. Nyní jsem schopna a připravena sdílet tuto roky cennou zkušenost i s širokou veřejností a svým blízkým okolím. 

Možná by vás překvapilo, jak snadno lze padnout do pasti, kterou vytvoří člověk s psychopatickými rysy. Mým přáním je, aby můj příběh inspiroval nejen ženy, ale také mámy, které si prochází podobnými zkušenostmi a vztahy a ukázat jim, že je možné najít světlo na konci tunelu.

Začátek noční můry

Můj příběh začal jako pohádka, ale rychle se změnil v noční můru. Brzy však začaly vycházet na povrch temné stránky jeho osobnosti. Byl to psychopat.

Když jsem se poprvé setkala s tímto mužem, byl to zjevně kouzelný a přitažlivý člověk. Nikdo by nepředpokládal, co se odehrávalo za zdmi bytu. Brzy po několika měsících začaly povrchové masky klesat a ukázalo se, co se pod nimi skrývalo.

Psychopat je člověk, který má potřebu vás neustále kontrolovat, manipulovat s vámi a ovládat vás. A já se stala jeho terčem. Dlouhé hodiny jsem často plakala a přemýšlela o tom, co jsem udělala špatně, když na mě křičel, jak jsem zlá a neschopná žena.

Chodil domů opilý a dopouštěl se na mě sexuálního násilí. Žádal po mně peníze a já ho živila, dokud jsem již neměla z čeho brát. Když jsem odmítla vzít si půjčku, protože mi došly peníze kvůli jeho nárokům a výdajům, které jsem mu platila, byl agresivní. Ponižování a ekonomické vydírání se stále více stupňovalo. 

Cesta ke dnu

Psychicky jsem byla na dně. Cítila jsem se bezmocná a ztracená. Bylo mi jasné, že tohle nemůže být budoucnost, kterou si přeji. Vnímala jsem, že takto dál nemůžu pokračovat.

Když mě nakonec úplně vyhodil z bytu a zaujal nadvládu nad celým mým životem, skoro jsem se zhroutila. Začaly výhružky a emaily od jeho advokáta. Stále bydlel v bytě a posílal mi zprávy, které se měnily jako na houpačce – byl zlý, pak zase zdánlivě hodný. Jeho postoje, nálady a rozpoložení se střídaly jako počasí.

Měla jsem strach to někomu říct. Bála jsem se, co by mohl udělat. Křičel, ponižoval mě a neustále mi psychicky ubližoval. Jakmile se dostanete do této fáze vztahu, je velice těžké se z jeho pout vymanit. 

Postavení se strachu

Přišel den, kdy jsem se rozhodla postavit mu čelem. S chvějícím se srdcem jsem šla pro pár věcí do bytu. Nenechala jsem na sebe poníženě křičet a zaujala stejný postoj jako on ke mně. Když jsem z bytu odešla, začal mi psát, omlouvat se a prosil, ať se vrátím. Celé tři týdny jsem ignorovala jeho volání a zprávy plné výhružek i manipulace.

Viděl, že na mě nemá takový vliv, jaký si myslel. Nakonec sám opustil byt a já konečně pocítila úlevu. Už neměl žádnou moc nad mou životní situací a já jsem mohla začít znovu budovat svůj život a postavit se na nohy. 

A tak jsem se rozhodla vzít svůj život do svých rukou. Začala jsem hledat pomoc a podporu od přátel a rodiny. 

Navždy zmizel z mého života

A pak se stalo něco nečekaného. Jednoho dne zmizel z mého života. Uvědomil si, že na mě nemá žádný vliv. Můj strach zmizel a s ním i on.

Na co jsem přišla později a co s odchodem této osoby úzce souvisí? Není dobré zůstávat v bytě nebo na místě, kde jsme si prožili něco špatného / nepříjemného – negativní, toxická energie zůstává v prostoru, kde vám bylo ubližováno a proto je nejlepší řešením změna místa.

V důsledku zkušenosti se vám může nepozorovaně do života vloudit zhoršující se strach, úzkosti nebo deprese.  

Cesta k obnově

Bylo to těžké období, díky kterému jsem se ale naučila důležité lekce o sobě samé, o hodnotách a o tom, co skutečně potřebuji ve vztahu. Pracovala jsem na své sebedůvěře a postavení, což byl klíčový faktor v tom, abych se nedostala znovu do podobné situace a pasti.

Závěrem

Můj příběh je důkazem toho, že i v nejtěžších situacích je možné najít sílu k odchodu a obnově. Je důležité hledat podporu od lidí, kterým důvěřujete, a postavit se strachu. Pokud se nacházíte v toxickém vztahu, je pomoc nevyhnutelná. 

Naučila jsem se, že změna začíná v nás samých, a když se odvážíme opustit destruktivní vztahy, otevírají se dveře k novým možnostem a skutečnému štěstí. 

Spousta lidí může procházet podobnými situacemi, a je klíčové, abychom se nebáli mluvit o těchto těžkých záležitostech a hledali pomoc od profesionálů a přátel. Samozřejmě, nejlepší je prevence – učit se rozpoznávat varovné signály toxických vztahů a chránit sebe sami.

Doufám, že tento příběh přispěje k povědomí o této problematice a poskytne sílu těm, kteří ji potřebují.

Děkuji za vaše přečtení a sdílení.

Hodně sil a odhodlání postavit se strachu vám přeje

Vaše Aneta 

Našla jsem přirozenou cestu, jak naučit děti samostatnosti a prohloubit tak jejich zkušenosti s okolním světem. Společně jsme objevili i svobodu, kterou v životě tolik potřebujeme. Jemnými krůčky učím milující mámy, jak v sobě objevit laskavou průvodkyni a vychovat tak zvídavé a samostatné dítě. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů