Máme doma pěkný NEPOŘÁDEK aneb HRAČKY, kam se podíváš

Slovo nepořádek asi nikdo z nás neslyší moc rád. Značí totiž úsilí, které budeme muset s největší pravděpodobností investovat my, ačkoli nepořádek vzešel od dětí.

Upozornění!: Tento článek je pouze pro rodiče, kteří mají doma díky hračkám bordel a chtějí vzniklou situaci dlouhodobě řešit. Pokud se chcete držet zaběhlého systému, raději věnujte čas dnešnímu úklidu hraček 🙂 

Myslím, že každý z nás nepořádek zažívá v jiném měřítku i situacích. Nepořádek v hlavě, v bytě, domě, v kůlně nebo na zahradě. Prostě všude, kde vás jen napadne. Jak je to ale s nepořádkem doma, když budeme mluvit o hračkách?

„Řekla bych, že ten hlavní bordel, neboli nepořádek nevytváří přímo děti, ale nevědomě my rodiče. Jakmile děti nemají nastavené vhodné prostředí a podmínky, nedokáží řád a pořádek udržovat.“ Aneta Štěpánková 

Problém nebo výzva?

Když jsem před pár dny mluvila s  jedním tatínkem, svěřil se mi, že mu vadí nepořádek v pokojíčku i mimo něj. Děti nosí hračky po celém domě a hlavně do obýváku. Dalo by se říci, že podle nepsaného pravidla je pokojíček pro děti a obývák pro rodiče, ale spíše bych napsala, že je to společné místo pro rodiče s dětmi a mělo by tu být útulno pro obě strany. 

Na otázku, kolik mají doma hraček tatínek nedokázal skoro odpovědět. “Máte jich v řádu desítek nebo stovek?” byla moje další otázka. “No, asi tak 200,” odpověděl muž. Dodal, že s úklidem hraček opravdu bojují a je to každodenní nepříjemná rutina, pro něj, manželku i děti.  

Trpělivost růže přináší (dětem i rodičům)

Jak známo trpělivosti má každý jen po okraj (džbánu), a když dojde, hračky končí na týden v garáži. Řešení, ke kterému se mnozí z nás neradi přiklánění, ale i přesto to v některých rodinách takto dopadá.

Když jsem byla dítě, naše maminka hračky rovnou brala a vyhazovala do popelnice, která stála před domem. Slzy, pláč a nářek kvůli milovaným hračkám nebraly konce. 

Možná proto jsem si řekla, že taková já na své děti nikdy nebudu a rozhodla se to změnit. Ale jak? Stejně jako výše zmíněný muž, i já jsem toužila najít řešení, aby hračky nekončily v garáži či v popelnici nebo někde schované. Chtěla jsem najít řešení, které bude pro mě i dítě vhodné. 

Dlouholetou praxí s dětmi i rodiči jsem si našla cestu k přirozenému vytvoření podmínek pro sebe i pro dítě, aby hračky měly své místo, svůj počet a jejich úklid se stal oblíbenou a nenucenou součástí každého dne. 

S čím je potřeba pracovat? 

  • nízký počet hraček
  • smysluplné uložení
  • organizace hraček 
  • zhasnuté světlo a tma

Zhasnuté světlo a tma 

Spousta rodičů děsí představa, že by hračky měly protřídit či omezit jejich počet. Na straně druhé ale pokoušejí svoji trpělivost a snaží se (někdy marně) přesvědčit děti k tomu, aby si je po sobě uklidily.  

Představte si, že stojíte v dětském pokoji obklopeni hračkami – bordelem. Vaše děti si chtějí hrát a najednou se zhasne světlo. V tichosti se usadíte a začnete si hrát. Kde ale začít? Hledáte konkrétní hračku. Není k nalezení.

V tom množství hraček a tmě se ztratila. Chcete hračky uklidit, abyste se bezpečně dostaly z pokojíčku a na nic nešlápli. Kam ale hračky patří? Nevíte.   

Představte si, že stojíte v kuchyni, máte připravenou večeři a jediné, co zbývá je, sáhnout si pro příbory. Najednou vypadnou pojistky a vy jste bez proudu. Naštěstí máte příborník pořád na stejném místě a v něm úhledně srovnané a připravené lžíce, vidličky i nože.

I po tmě s jistotou saháte přesně po tom, co potřebujete. S lehkostí dokonce víte, kudy se vydat směrem k jídelnímu stolu (zkoušela jsem to doma) 😀 Kdybyste ale měli zmíněné předměty poházené všude po kuchyni, asi byste je jen těžko našli po tmě.

Možná vám článek přijde zvláštní, nic neříkající a zbytečný. Já ale vím, že pro mnoho rodičů je podstata věci jasná, srozumitelná a inspirující.

Jaký je jeden z kroků pro řešení nepořádku u dětí?

Snižte počet hraček, zorganizujte a uložte je tak, abyste věděli, kam sáhnout, když vám vypadnou pojistky 🙂 Pokud se chcete přidat mezi spokojené a trpělivé rodiče, kteří s nepořádkem zatočili jednou provždy, více o tom píšu v sedmeru uklizeného pokojíčku.    

Další inspiraci nejen k dětským pokojíčkům, ale hlavně k dětské samostatnosti můžete volně čerpat v uzavřené skupině >>

Přeji vám mnoho úspěchů a radosti z pořádku a řádu, který si doma vytvoříte. 

Vaše Aneta

Aneta Štěpánková profilová fotografie

Našla jsem přirozenou cestu, jak naučit děti samostatnosti a prohloubit tak jejich zkušenosti s okolním světem. Společně jsme objevili i svobodu, kterou v životě tolik potřebujeme. Jemnými krůčky učím milující mámy, jak v sobě objevit laskavou průvodkyni a vychovat tak zvídavé a samostatné dítě. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů