Máme doma pěkný NEPOŘÁDEK aneb HRAČKY, kam se podíváš

Slovo nepořádek asi nikdo z nás neslyší moc rád. Značí totiž úsilí, které budeme muset s největší pravděpodobností investovat my, ačkoli nepořádek vzešel od dětí.

Upozornění!: Tento článek je pouze pro rodiče, kteří mají doma díky hračkám bordel a chtějí vzniklou situaci dlouhodobě řešit. Pokud se chcete držet zaběhlého systému, raději věnujte čas dnešnímu úklidu hraček 🙂 

Myslím, že každý z nás nepořádek zažívá v jiném měřítku i situacích. Nepořádek v hlavě, v bytě, domě, v kůlně nebo na zahradě. Prostě všude, kde vás jen napadne. Jak je to ale s nepořádkem doma, když budeme mluvit o hračkách?

„Řekla bych, že ten hlavní bordel, neboli nepořádek nevytváří přímo děti, ale nevědomě my rodiče. Jakmile děti nemají nastavené vhodné prostředí a podmínky, nedokáží řád a pořádek udržovat.“ Aneta Štěpánková 

Problém nebo výzva?

Když jsem před pár dny mluvila s  jedním tatínkem, svěřil se mi, že mu vadí nepořádek v pokojíčku i mimo něj. Děti nosí hračky po celém domě a hlavně do obýváku. Dalo by se říci, že podle nepsaného pravidla je pokojíček pro děti a obývák pro rodiče, ale spíše bych napsala, že je to společné místo pro rodiče s dětmi a mělo by tu být útulno pro obě strany. 

Na otázku, kolik mají doma hraček tatínek nedokázal skoro odpovědět. “Máte jich v řádu desítek nebo stovek?” byla moje další otázka. “No, asi tak 200,” odpověděl muž. Dodal, že s úklidem hraček opravdu bojují a je to každodenní nepříjemná rutina, pro něj, manželku i děti.  

Trpělivost růže přináší (dětem i rodičům)

Jak známo trpělivosti má každý jen po okraj (džbánu), a když dojde, hračky končí na týden v garáži. Řešení, ke kterému se mnozí z nás neradi přiklánění, ale i přesto to v některých rodinách takto dopadá.

Když jsem byla dítě, naše maminka hračky rovnou brala a vyhazovala do popelnice, která stála před domem. Slzy, pláč a nářek kvůli milovaným hračkám nebraly konce. 

Možná proto jsem si řekla, že taková já na své děti nikdy nebudu a rozhodla se to změnit. Ale jak? Stejně jako výše zmíněný muž, i já jsem toužila najít řešení, aby hračky nekončily v garáži či v popelnici nebo někde schované. Chtěla jsem najít řešení, které bude pro mě i dítě vhodné. 

Dlouholetou praxí s dětmi i rodiči jsem si našla cestu k přirozenému vytvoření podmínek pro sebe i pro dítě, aby hračky měly své místo, svůj počet a jejich úklid se stal oblíbenou a nenucenou součástí každého dne. 

Sedmero uklizeného pokojíčku

S čím je potřeba pracovat? 

  • nízký počet hraček
  • smysluplné uložení
  • organizace hraček 
  • zhasnuté světlo a tma

Zhasnuté světlo a tma 

Spousta rodičů děsí představa, že by hračky měly protřídit či omezit jejich počet. Na straně druhé ale pokoušejí svoji trpělivost a snaží se (někdy marně) přesvědčit děti k tomu, aby si je po sobě uklidily.  

Představte si, že stojíte v dětském pokoji obklopeni hračkami – bordelem. Vaše děti si chtějí hrát a najednou se zhasne světlo. V tichosti se usadíte a začnete si hrát. Kde ale začít? Hledáte konkrétní hračku. Není k nalezení.

V tom množství hraček a tmě se ztratila. Chcete hračky uklidit, abyste se bezpečně dostaly z pokojíčku a na nic nešlápli. Kam ale hračky patří? Nevíte.   

Představte si, že stojíte v kuchyni, máte připravenou večeři a jediné, co zbývá je, sáhnout si pro příbory. Najednou vypadnou pojistky a vy jste bez proudu. Naštěstí máte příborník pořád na stejném místě a v něm úhledně srovnané a připravené lžíce, vidličky i nože.

I po tmě s jistotou saháte přesně po tom, co potřebujete. S lehkostí dokonce víte, kudy se vydat směrem k jídelnímu stolu (zkoušela jsem to doma) 😀 Kdybyste ale měli zmíněné předměty poházené všude po kuchyni, asi byste je jen těžko našli po tmě.

Možná vám článek přijde zvláštní, nic neříkající a zbytečný. Já ale vím, že pro mnoho rodičů je podstata věci jasná, srozumitelná a inspirující.

Jaký je jeden z kroků pro řešení nepořádku u dětí?

Snižte počet hraček, zorganizujte a uložte je tak, abyste věděli, kam sáhnout, když vám vypadnou pojistky 🙂 Pokud se chcete přidat mezi spokojené a trpělivé rodiče, kteří s nepořádkem zatočili jednou provždy, podívejte se jak upravit pokojíček, aby podporoval rozvoj i samostatnost vašeho dítěte – v eBooku tady. Mimo jiné se v něm dozvíte Proč nefungují krabice na hračky. Organizaci, uspořádání a úklid hraček najdete tady.

Další inspiraci nejen k dětským pokojíčkům, ale hlavně k dětské samostatnosti můžete volně čerpat v uzavřené skupině.

Přeji vám mnoho úspěchů a radosti z pořádku a řádu, který si doma vytvoříte. 

Vaše Aneta

Aneta Štěpánková profilová fotografie

Našla jsem přirozenou cestu, jak naučit děti samostatnosti a prohloubit tak jejich zkušenosti s okolním světem. Společně jsme objevili i svobodu, kterou v životě tolik potřebujeme. Jemnými krůčky učím milující mámy, jak v sobě objevit laskavou průvodkyni a vychovat tak zvídavé a samostatné dítě. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
  1. Mně se tohle pojetí moc líbí, nemáme doma moc hraček, průběžně je třídím. Jenže děti mi nedělají nepořádek hračkami, ale běžnými věcmi denní potřeby. Mladší (20 měsíců) ráda vyndává věci ze skříněk. Spolu je pak zase uklízíme zpět, to se většinou domluvíme.
    Ale starší (3,5 roku) má teď už dlouho období „balení“, kdy si kočárek pro panenky, batůžek, jakoukoliv tašku, kterou najde, cokoliv, naplní hračkami, nádobím, kolíčky, zkrátka vším co najde a roznáší to po domě. Když nějakou věc z toho potřebuju, neochotně mi ji vydá, ale často pláče, „uloupené věci“ považuje za své. Doma nám vznikají hnízda nahromaděných věcí – nejsou to krámy na vyhození, jsou to kuchyňské potřeby, věci z koupelny, oblečení atd, a dcera je odmítá rozebrat a s mou pomocí uklidit.
    Existuje na tohle nějaké řešení? Doma nemáme zbytečné věci, já jsem velký třídič a vyhazovač, to bychom museli žít na louce o chlebu a vodě 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů